• HUCKABAY LADY INDIAN BASKETBALL

    YEAR

    COACH

    SEASON RESULTS

    RECORD

    1941

    Marshall Auten

    County Champions

     

    1942

    Marshall Auten

    No playoffs

    12-5

    1943

    R.L. Tate

    Season cut short due to World War II

     

    1944

    Beryl Mauldin

    No season due to World War II

    -

    1945

    Beryl Mauldin

    County Champions

    23-8

    1946

    Beryl Mauldin

    No playoffs

    18-8

    1947

    Beryl Mauldin

    District Champions

     

    1948

    Beryl Mauldin

    District Champions, Lost in STATE SEMI-FINALS

    22-8

    1949

    Beryl Mauldin

    District Champions, Lost in STATE SEMI-FINALS

    30-6

    1950

    F.L. White

    No playoffs

    16-9

    1951

    F.L. White

    No playoffs

    20-7

    1952

    F.L. White

    District Champions, Lost in STATE TOURNAMENT

    25-4

    1953

    F.L. White

    District Champions, Lost in STATE TOURNAMENT

    14-4

    1954

    F.L. White

    District Champions, Lost in STATE TOURNAMENT

    12-5

    1955

    F.L. White

    No playoffs

     

    1956

    Bill Duvall

     

     

    1957

    Bill Duvall

    District Champions

     

    1958

    Bill Duvall

    District Champions

     

    1959

    Bill Duvall

    No playoffs

     

    1960

    R.J. Honeycutt

     

     

    1961

    F.L. White

     

     

    1962

    F.L. White

    No playoffs

    15-10

    1963

    Harrell Brown

    No playoffs

    20-12

    1964

    Harrell Brown

    No playoffs

    8-24

    1965

    Ronald Baker

    No playoffs

    8-2 (district)

    1966

    James Boynton

    No playoffs

    7-3 (district)

    1967

    James Boynton

    District Champions, Lost in Bi-district to Brock

    18-17

    1968

    James Boynton

    District Champions, Lost in Bi-district to Brock

    10-0 (district)

    1969

    James Boynton

    No playoffs

    15-16

    1970

    Charles Hearne

    District Champions, Lost in Regional Semi final to Trent

    26-13

    1971

    Charles Hearne

    District Champions, Lost in Regional Semi finals to Byers

    35-4

     

    1972

    Charles Hearne

    District Champions, Lost in STATE FINALS to Round Top Carmine

    35-7

    1973

    Robbie Stuterville

     

     

    1974

    Charles Hearne

    No playoffs

     

    1975

    Charles Hearne

    No playoffs

     

    1976

    Charles Hearne

    Tied for District Championship.  Lost in district play off to Lipan

    21-8

    1977

    Charles Hearne

    District Champions, Lost in Regional Qrt final to May

    22-10

    1978

    Charles Hearne

    District Champions, Lost in Regional Qrt final to Graford 49-59

    11-1 (district and playoffs)

    1979

    Charles Hearne

    District Champions, Lost in Regional Qrt final to Robert Lee 33-43

    25-7

    1980

    Royce Wright

    No playoffs

    8-22

    1981

    Barbara Coan

    No playoffs

    12-14

    1982

    Roger Goode

    No playoffs

    22-8

    1983

    Roger Goode

    FIRST YEAR  FOR 2 TEAMS TO ADVANCE TO PLAYOFFS...No playoffs

     

    1984

    Donna Stokes

    District Runner-up

    18-4

    1985

    Ed Ledbetter

    No playoffs

     

    1986

    Ed Ledbetter

    District Runner-up

    16-13

    1987

    Ed Ledbetter

    No playoffs

     

    1988

    Ed Ledbetter

    No playoffs

     

    1989

    Gerry Robinson

    No playoffs

     

    1990

    Zee Barnes

    No playoffs

     

    1991

    Zee Barnes

    No playoffs

     

    1992

    Zee Barnes

    Tie for second. Missed playoffs on tie breaker

    10-15

    1993

    Zee Barnes

    No playoffs

     

    1994

    Zee Barnes

    No playoffs

     

    1995

    Steve Madison

    No playoffs

    0-25

    1996

    Steve Madison/ Scott Flynn

    District Runner-up, Lost in Regional Semi final to Zephyr

    17-16

    1997

    Stephen Heers

    District Champions, Lost in Regional Qrt. to Brooksmith

    25-4

    1998

    Stephen Heers

    District Champions, Lost in Regional Qrt.final to Brooksmith

    26-7

    1999

    Stephen Heers

    District Champions, Lost in Area to Midway

    27-4

    2000

    Stephen Heers

    District Champions, Lost in Regional final to Menard

    31-4

    2001

    Stephen Heers

    3-way tie for 1st in district.   Missed play offs on tie breaker

    20-8

    2002

    Ed Ledbetter

    No playoffs

    7-21

    2003

    Ed Ledbetter

    No playoffs

    8-20

    2004

    Ed Ledbetter

    No playoffs

    20-10

    2005

    Ed Ledbetter

    Tied for second, Missed playoffs on tied breaker

    20-12

    2006

    Ed Ledbetter

    District Runner-up, Lost in STATE SEMI-FINALS to Kennard

    15-17

    2007

    Josh Smith

    FIRST YEAR  FOR 3 TEAMS TO ADVANCE TO PLAYOFFS …No playoffs

    8-21

    2008

    Crystal Blazek

    No playoffs

    6-22

    2009

    Caleb Walls

    No playoffs

    17-12

    2010

    Caleb Walls

    No playoffs

    18-11

    2011

    Caleb Walls

    District Champions. Lost in Reg. Qrt final to Santa Anna

    20-13

    2012

    Caleb Walls

    District Runner-up. Lost in Area to Rochelle

    18-11

    2013

    Caleb Walls

    No Playoffs

    16-14

    2014

    Kelsie Attaway

    No Playoffs

    1-27

    2015

    Caleb Walls

    District Third Place. Lost in Regional Quarterfinals to Lipan

    21-10, 6-4

    2016        Caleb Walls    District Runner-up. Lost in Regional Semi-finals to Dodd City.  24-9, 8-2
     2017     Caleb Walls     District Champions, Lost in Regional Semi-finals to Dodd City.     29-3, 10-0
    2018  Caleb Walls District Champions, Lost in Regional Semi-finals to Dodd City 29-6, 10-0