• HUCKABAY INDIANS BASKETBALL

     

    YEAR

    COACH

    SEASON RESULTS

    RECORD

    1941

    R.L. Tate

    No playoffs

    4-4

    1942

    R.L. Tate

    District Champions, Lost in Regional to

     Burkett 25-33

    21-2

    1943

    R.L. Tate

    Season cut short because of World War II

    13-5

    1944

    R.L. Tate

    No season due to World War II

    -

    1945

    M.L. Auten

    No playoffs

    20-6

    1946

    M.L. Auten

    No playoffs

    22-6

    1947

    H.M. Allison

    No playoffs

    19-7

    1948

    H.M. Allison

    No playoffs

    15-11

    1949

    F.L. White

    No playoffs

     

    1950

    R.D. Halbert

    No playoffs

    3-9

    1951

    R.N. Thetford

    No playoffs

    2-23

    1952

    C.L. McGee

    No playoffs

    9-15

    1953

    W.D. Tate

    No playoffs

    11-7

    1954

    W.D. Tate

    No playoffs

    12-6

    1955

    W.D. Tate

     

     

    1956

    W.D. Tate

     

     

    1957

    W.D. Tate

     

     

    1958

    W.D. Tate

     

     

    1959

    W.D. Tate

     

     

    1960

    R.J. Honeycutt

     

     

    1961

    Ernest Pack

     

     

    1962

    Ernest Pack

    District Champions, Lost in Bi-District to Millsap

    17-8

    1963

    Harrell Brown

    District Champions, Lost in Bi-District to Graford

     

    1964

    Harrell Brown

    District Champions, Lost in Bi-District to Santo

    36-4

    1965

    Ronald Baker

    No playoffs

    5-5 (district)

    1966

    James Boynton

    District Champions, Lost in Bi-District to Graford

    25-10

    1967

    James Boynton

    District Champions, Lost in Regional semi-finals to Kopperl.  Won 3rd place game over Milford

    35-5

    1968

    James Boynton

    District Champions, Lost in Regional final to Leuders-Avoca

    38-3

    1969

    James Boynton

    District Champions, Lost in STATE SEMI- FINALS to Brookland 61-68. Won 3rd place game over Meadow 75-61

    42-2

    1970

    Charles Hearne

    District Champions, Lost in Regional semi-finals to Brock. Won 3rd place game at Regionals

    34-8

    1971

    Charles Hearne

    District Champions, Lost in Regional Qrt. Final

     

    1972

    Charles Hearne

    District Champions, Lost in Regional finals to Old Glory

    33-11

    1973

    Robbie Stuterville

    District Champions, Lost in Regional to Megargel

     

    1974

    Charles Hearne

    STATE CHAMPIONS

    Beat LaPoynor  49-48

    48-1

    1975

    Charles Hearne

    District Champions, Lost in Regional Semi finals to Megargel

     41-5

    1976

    Charles Hearne

    No playoffs

    23-9

    1977

    Charles Hearne

    No playoffs

    13-17

    1978

    Charles Hearne

    No playoffs

    17-13

    1979

    Charles Hearne

    No playoffs

    15-12

    1980

    Royce Wright

    District Champions, Lost in Regional Semi finals to Goree

    34-4

    1981

    Danny Meeker

    No playoffs

    7-19

    1982

    Roger Goode

    District Champions, Lost in Bi-district to Graford

    24-9

    1983

    Roger Goode

    FIRST YEAR  FOR 2 TEAMS TO ADVANCE TO PLAYOFFS…District Champions, Lost in Bi-district to Eula

    21-8

    1984

    Duncan Hudson

    District runner-up

    9-3 (district)

    1985

    Duncan Hudson

    District Champions, Lost in Regional Semi finals to Ponder

    31-4

    1986

    Duncan Hudson

    District Champions, Lost in Regional Qrt. Final to Bronte

    25-9

    1987

    Duncan Hudson

    District Runner-up, Lost in Bi-district to Graford

     

    1988

    Duncan Hudson

    District Runner-up, Lost in Bi-district to Graford

    25-4

    1989

    Gerry Robinson

    Tied for second in district. Lost play off for 2nd

     

    1990

    Zee Barnes

    No playoffs

     

    1991

    Zee Barnes

    No playoffs

    21-6

    1992

    Zee Barnes

    District Champions, Lost in Regional Semi finals to Graford

    22-10

    1993

    Zee Barnes

    District Runner-up, Lost in bi-district

    20-9

    1994

    Scott Flynn

    District Runner-up,  Lost in Bi-district to Hico 48-63

    26-7

    1995

    Scott Flynn

    District Runner-up, Lost in Area to Midway

    27-6

    1996

    Scott Flynn

    No playoffs

    13-16

    1997

    Stephen Heers

    District Champions, Lost in Area to Avalon

    19-10

    1998

    Stephen Heers

    District Champions, Lost in Area to Avalon

    27-7

    1999

    Stephen Heers

    District Runner-up, Lost in Bi-district to Gorman

    22-10

    2000

    Stephen Heers

    District Champions, Lost in Bi-district to Cross Plains

    23-8

    2001

    Stephen Heers

    District Champions, Lost in Regional Qrt. Finals to Roxton

    22-9

    2002

    Dean Edwards

    District Champions, Lost in Regional Qrt. Finals to Midway

    28-6, 12-0

    2003

    Dean Edwards

    District Champions, Lost in Regional Qrt. Finals to Panther Creek

    24-8, 12-0

    2004

    Dean Edwards

    District Champions, Lost in Bi-district to Trent

    11-20, 10-2

    2005

    Dean Edwards

    District Runner-up, Lost in Regional Qrt. Finals to Karnack

    25-10, 6-2

    2006

    Dean Edwards

    District Runner-up, Lost in Area to Trinidad

    21-9, 6-2

    2007

    Dean Edwards

    FIRST YEAR  FOR 3 TEAMS TO ADVANCE TO PLAYOFFS…District Runner-up, Lost in Area to Bellevue

    23-10, 8-2

    2008

    Dean Edwards

    District Runner-up, Lost in Regional Semi Finals to Laneville

    22-12, 8-2

    2009

    Dean Edwards

    District Runner-up, Lost in Area to Ira

    20-11, 12-2

    2010

    Dean Edwards

    District Runner-up, Lost in Area to Ira

    20-12, 11-3

    2011

    Dean Edwards

    District Runner-up. Lost in Regional Semi Finals to Waelder

    24-9, 8-2

    2012

    Dean Edwards

    District Champions.  Lost in Regional Qrt. Finals to Zephyr

    23-9, 10-0

    2013

    Dean Edwards

    District Champions. Lost in Regional Qrt. Final to Frost

    28-5, 10-0

    2014

    Bryan Blackwell

    District Champions. Lost in Regional Semifinals to Miller Grove

    23-8, 9-1

    2015

    Bryan Blackwell

    District Champions. Lost in Regional Quarterfinals to Throckmorton

    20-13, 9-1

    2016   

     Bryan Blackwell   

     District Third Place.  Lost in Regional Qtr. Finals to Lipan

     20-13, 6-4

     2017    Richie Andrews    Tie for Third Place.  Lost to Gorman in Tie-Breaker.  12-19, 7-5
     2018  Richie Andrews  No Playoffs 11-17, 5-7