Skip to main content

Indians Basketball

Indians Basketball

 

Dustin Hoffman

Dustin Hargrove

​Head Boys Basketball Coach

 

 

Brian Baccus

Brian Baccus

Assistant Boys Basketball Coach

Baseball Schedule

Indians Basketball History

See where we’ve been, to show where we’re going!

YEAR COACH SEASON RESULTS RECORD
1941

R.L. Tate

No Playoffs

4-4

1942

R.L. Tate

District Champions, Lost in Regional to Burkett 25-33

21-2

1943

R.L. Tate

Season cut short because of World War II

13-5

1944

R.L. Tate

No season due to World War II

-

1945

M.L. Auten

No Playoffs

20-6

1946

M.L. Auten

No Playoffs

22-6

1947

H.M. Allison

No Playoffs

19-7

1948

H.M. Allison

No Playoffs

15-11

1949

F.L. White

No Playoffs

 

1950

R.D. Halbert

No Playoffs

3-9

1951

R.N. Thetford

No Playoffs

2-23

1952

C.L. McGee

No Playoffs

9-15

1953

W.D Tate

No Playoffs

11-7

1954

W.D. Tate

No Playoffs

12-6

1955

W.D. Tate

 

 

1956

W.D. Tate

 

 

1957

W.D. Tate

 

 

1958

W.D. Tate

 

 

1959

W.D. Tate

 

 

1960

R.J. Honeycutt

 

 

1961

Ernest Pack

 

 

1962

Ernest Pack

District Champions, Lost in Bi-District to Millsap

17-8

1963

Harrell Brown

District Champions, Lost in Bi-District to Graford

 

1964

Harrell Brown

District Champions, Lost in Bi-District to Santo

36-4

1965

Ronald Baker

No Playoffs

5-5 (district)

1966

James Boynton

District Champions, Lost in Bi-District to Graford

25-10

1967

James Boynton

District Champions, Lost in Regional Semi- Finals to Kopperl. Won 3rd place game over Milford

35-5

1968

James Boynton

District Champions, Lost in Regional Final to Leuders-Avoca

38-3

1969

James Boynton

District Champions, Lost in STATE SEMI-FINAL to Brookland 61-68, Won 3rd place game over Meadow 75-61

42-2

1970

Charles Hearne

District Champions, Lost in Regional Semi-Final to Brock, Won 3rd place game at Regionals

34-8

1971

Charles Hearne

District Champions, Lost in Regional Qrt Final

 

1972

Charles Hearne

District Champions, Lost in Regional Finals to Old Glory

33-11

1973

Robbie Stuterville

District Champions, Lost in Regional to Megargel

 

1974

Charles Hearne

STATE CHAMPIONS – Beat LaPoynor 49-48

48-1

1975

Charles Hearne

District Champions, Lost in Regional Semi Finals to Megargel

41-5

1976

Charles Hearne

No Playoffs

23-9

1977

Charles Hearne

No Playoffs

13-17

1978

Charles Hearne

No Playoffs

17-13

1979

Charles Hearne

No Playoffs

15-12

1980

Royce Wright

District Champions, Lost in Regional Semi-Final to Goree

34-4

1981

Danny Meeker

No Playoffs

7-19

1982

Roger Goode

District Champions, Lost in Bi-District to Graford

24-9

1983

Roger Goode

FIRST YEAR FOR 2 TEAMS TO ADVANCE TO PLAYOFFS…District Champions, Lost in Bi-District to Eula

21-8

1984

Duncan Hudson

District Runner-Up

9-3 (district)

1985

Duncan Hudson

District Champions, Lost in Regional Semi-Final to Ponder

31-4

1986

Duncan Hudson

District Champions, Lost in Regional Qrt Final to Bronte

25-9

1987

Duncan Hudson

District Runner-Up, Lost in Bi-District to Graford

 

1988

Duncan Hudson

District Runner-Up, Lost in Bi-District to Graford

25-4

1989

Gerry Robinson

Tied for second in District, Lost Playoff for 2nd

 

1990

Zee Barnes

No Playoffs

 

1991

Zee Barnes

No Playoffs

21-6

1992

Zee Barnes

District Champions, Lost in Regional Semi-Final to Graford

22-10

1993

Zee Barnes

District Runner-Up, Lost in Bi-District

20-9

1994

Scott Flynn

District Runner-Up, Lost in Bi-District to Hico 48-43

26-7

1995

Scott Flynn

District Runner-Up, Lost in Area to Midway

27-6

1996

Scott Flynn

No Playoffs

13-16

1997

Stephen Heers

District Champions, Lost in Area to Avalon

19-10

1998

Stephen Heers

District Champions, Lost in Area to Avalon

27-7

1999

Stephen Heers

District Runner-Up, Lost in Bi-District to Gorman

22-10

2000

Stephen Heers

District Champions, Lost in Bi-District to Cross Plains

23-8

2001

Stephen Heers

District Champions, Lost in Regional Qrt Final to Roxton

22-9

2002

Dean Edward

District Champions, Lost in Regional Qrt Final to Midway

28-6, 12-0

2003

Dean Edwards

District Champions, Lost In Regional Qrt Final to Panther Creek

24-8, 12-0

2004

Dean Edwards

District Champions, Lost in Bi-District to Trent

11-20, 10-2

2005

Dean Edwards

District Runner-Up, Lost in Regional Qrt Final to Karnack

25-10, 6-2

2006

Dean Edwards

District Runner-Up, Lost in Area to Trinidad

21-9, 6-2

2007

Dean Edwards

FIRST YEAR FOR 3 TEAMS TO ADVANCE TO PLAYOFFS…District Runner-Up, Lost in Area to Bellevue

23-10, 8-2

2008

Dean Edwards

District Runner-Up, Lost in Regional Semi Final to Laneville

22-12, 8-2

2009

Dean Edwards

District Runner-Up, Lost in Area to Ira

20-11, 12-2

2010

Dean Edwards

District Runner-Up, Lost in Area to Ira

20-12, 11-3

2011

Dean Edwards

District Runner-Up, Lost in Regional Semi Final to Waelder

24-9, 8-2

2012

Dean Edwards

District Champions, Lost in Regional Qtr Final to Zephyr

23-9, 10-0

2013

Dean Edwards

District Champions, Lost in Regional Qtr Final to Frost

28-5, 10-0

2014

Bryan Blackwell

District Champions, Lost in Regional Semi Final to Miller Grove

23-8, 9-1

2015

Bryan Blackwell

District Champions, Lost in Regional Qtr Final to Throckmorton

20-13, 9-1

2016

Bryan Blackwell

District Third Place, Lost in Regional Qtr Final to Lipan

20-13, 6-4

2017

Richie Andrews

Tie for Third Place, Lost to Gorman in Tie- Breaker

12-19, 7-5

2018

Richie Andrews

No Playoffs

11-17, 5-7

2019 Seth Riddle

District Runner Up, Lost in Regional Qtr Final to Eula

17-16, 10-3
2020 Dustin Hargrove

District Third Place, Lost at Area to Cherokee

22-12, 9-3

2021 Dustin Hargrove

District Runner-Up, Lost in Regional Qtr Final to Lometa

18-11, 10-2
2022 Dustin Hargrove

District Runner-Up, Lost in Regional Semi Final to Graford 

25-12, 9-3

 

Basketball on Court

Huckabay School Events

This Week's Events

Notification Center

E-Note Notification Center